07. Ellenőrzés, megfigyelés, felügyelet és privacy (2005-03-31, BME Internet, óravázlat)

 

Nyitó sztorik:

 

ECHELON rendszer: angolszász próbálkozás minden információ összegyűjtésére (Horváth cikk).

A Carnivore program és a botránya.

Orwell víziójának modernkori kiadása: lehetséges-e az 1984 totális állama a jövőben.

 

Érvek pro és kontra:

 

 

 

Viszont a Nagy Testvére helyett jelen vannak a Kis Testvérek, cégek, amelyek adatokat gyűjtenek rólunk, munkaadók, akik beleolvasnak a levelezésünkbe (Michaleczky cikk).

 

Végeredményben a megfigyelésre alkalmas technológia szétterjed a társadalomban, mindenki megfigyelhet mindenkit. Ez azt jelenti, hogy bár nincs államilag összpontosított, diktatúrával fenyegető totális ellenőrzés, de az ellenőrzés, a kontroll lehetősége sokkal inkább jelen van a mai demokratikus társadalmakban, mint korábban.

 

Szereplőtérkép:

 

Hogyan tovább?

A jövőt meghatározó alapkérdés, hogy a bizonytalan ideig, a pontos ellenség hiányában folyó terror-ellenes háború nem jelenti-e azt, hogy végérvényesen bezárkózunk, és hogy a világ sokkal inkább ellenőrzötté válik?

A legutóbbi időkig a legtöbb szereplő aktívan elutasította a megfigyelő, ellenőrző rendszerek széleskörű, nem kifejezetten célzott, hanem preventív használatát, amikor mindent összegyűjtenek különösebb gyanú vagy indok nélkül. Vagyis pl. nem nézték jó szemmel az Echelon rendszer használatát. Ez azonban némiképp változni látszik az aktívabb terrorizmus hatására, mindez a szereplők közötti viszonyok változó trendjeire mutat rá.

 

Ajánlott irodalom:

 

Bodoky Tamás (2002) Már itthon is lehallgatható az Internet. Rejtélyes berendezéseket telepített a Nemzetbiztonság a szolgáltatóknál (in: Index. 2002. március 28 http://index.hu/tech/jog/orwell1/, ha a link már nem működik, kattints ide)

Fekete László (2002): Szabadság, jog és szabályozás a kibertérben (in: Replika 47-48.)

Horváth Lajos (2002): A világ legnagyobb fülei… (in: Rádiótechnika Évkönyv, 2002, http://www.vilagvevo.radio.hu/adasok/22/echelon.htm, ha a link már nem működik, kattints ide)

Michaleczky Péter (2000): A Nagy Testvér már a munkahelyen is figyel minket (in: Origo, 2000. október 19.)