08. Az internet szabályozása: a kör négyszögesítése? (2005-04-07, BME Internet, óravázlat)

 

Nyitó sztorik:

 

 

Érvek:

 

-         miért IGEN

-         miért NEM,

-         tartalom ellenőrzése (cenzúra?),

-         szerzői jogok,

-         netikett: az elvárható viselkedés normái az interneten,

-         a legális és illegális határán egyensúlyozó tömeges internetes aktivitások (pl. zeneletöltés, szoftverhasználat stb.) szabályozása,

-         internet szolgáltatás, mint termék szabályozása (konvergencia),

-         vadhajtások visszanyesése (pl. spam, hacker aktivitás),

-         privacy, személyes adatok védelme, szenzitív adatok közzététele (pl. home-videók), levéltitok, titkosításhoz való jog,

-         cyberbűnözés elítélése/üldözése

-         az internet működtetése:W3C, különböző szabványok a háttérben (USA túlsúly), domain név bejegyzés szabályozása,

-         terror ellenes küzdelem, mint a szabályozás egyik új fókuszpontja (visszakövethetőség, lehallgathatóság).

 

Szereplők:

 

 

Hogyan tovább?

 

„[…] gyakran kriminalizálnak és szankcionálni szándékoznak olyan nem szándékos és másoknak hátrányt vagy sérelmet nem okozó cselekedeteket – például elektronikus levelezésünk titkosító kulcsának a törlését, elvesztését vagy átadásának szándékos megtagadását Nagy-Britanniában és Írországban –, amelyeken a földi térben egyáltalán nem ütköznénk meg.” (Fekete, 2002: 6)

„[…] e kísérletek haszontalannak és eredménytelennek bizonyultak, mert nem tudták elérni kitűzött céljaikat, ráadásul emberi jogokat és alapvető szabadságokat sértettek. Hatásuk sokkal inkább abban mutatkozott meg, hogy felbosszantották és mozgósították a világhálót használó-létrehozó személyek és szervezetek sokaságát, akik ezután különböző alkotmánybírósági és legfelsőbb bírósági döntések nyomán sikeresen szerezték vissza az új törvények által korlátozott vagy kétségbevont jogaikat. Úgy tűnik, hogy az alkotmánybírák – a törvényhozókkal ellentétben – nem tekintik a világhálót alkotmánymentes övezetnek.” (Fekete, 2002: 8)

 

Ajánlott irodalom:

 

Az esztergomi ketchupos bombáról

Fekete László (2002): Szabadság, jog és szabályozás a kibertérben (in: Replika 47-48.)

György Péter és Tóta W. Árpád vitája:

Tóta W. Árpád (2005): 0 Fahrenheit (in: Élet és Irodalom, 2005/11, http://www.es.hu/pd/display.asp?channel=AGORA0511&article=2005-0320-1912-23EGBU, ha a link már nem működik, kattints ide)

György Péter (2005): Szólásszabadság-e a rasszizmus védelme? (in: Élet és Irodalom, 2005/12, http://www.es.hu/pd/display.asp?channel=AGORA0512, ha a link már nem működik, kattints ide)

Tóta W. Árpád (2005): A szólás szabad (in: Index, 2005. április 1, http://index.hu/velemeny/jegyzet/gyorgyp2/?print, ha a link már nem működik, kattints ide)

Kiss Bori – razzia cattani (2000): Internetszabályozás világszerte – Az online tartalom szűrésének elméleti és gyakorlati kérdései (in: Index, 2000. október 27. http://index.hu/tech/net/internet/, ha a link már nem működik, kattints ide)

Körmendy-Ékes Judit és az ORTT internet szabályozási terveiről – az Index ORTT dossziéja: http://index.hu/politika/belfold/orttdosszie

Magyar Netikett (http://vet.info.hu/vm/netiquette.htm, ha a link már nem működik, kattints ide)

Szily László (2004): Az Index elismeri, hogy álszakállt használt (in: Index, 2004. április 14, http://index.hu/kultur/eletmod/alszakall/, ha a link már nem működik, kattints ide)