06. Az internet diffúziója és a digitális szakadék (2006-11-29, BME Internet, óravázlat)

 

Nyitó sztorik:

 

1. Rogers elmélete a társadalmi innovációk diffúziójáról:

 

 

 

2. ITU (International Telecommunication Union) digitális indexe: a fejlett és fejlődő világ sajátos – digitális szakadékra vonatkoztatott – leképeződésével találkozunk. A lista élén skandináv hegemónia figyelhető meg, de erős az ázsiai kistigrisek jelenléte az első tíz között, miközben az Egyesült Államok leszakadása érzékelhető. A négy évvel korábbi méréshez képest az ázsiai országok léptek előre a legtöbbet, de a skandináv országok megtartották elsőségüket. A ’nem technológiai’ faktorok fontossága szembeötlő a sorrend kialakulásában. Nem az infrastruktúra kiépítése a leghatékonyabb eszköz a digitális szakadék elleni küzdelemben, legalább ennyire fontosak a megfizethetőség kérdései, illetve az információs írástudás szintje.

 

Érvek pro és kontra:

 

 

Szereplőtérkép:

 

Vitakérdések:

 

Hogyan tovább?

Ha az időt is bevonjuk a vizsgálatba, azt láthatjuk, hogy az infokommunikációs eszközök terjedésének különböző fázisaiban változik, hogy mit tekintünk a digitális szakadék fogalom tartalmának, tárgyának, vagyis miről folyik maga a vita:

  1. Hozzáférési szakadék – korai digitális szakadék: a hozzáférő és nem hozzáférő közötti különbséget írja le. A korai adaptáció szakaszára jellemző, a kritikus tömeg elérése előtti időszakra.
  2. Használati szakadék – elsődleges digitális szakadék: a használó és nem használó közötti különbséget írja le. A dinamikus növekedés szakaszára jellemző, amikor a bővülés igen erős.
  3. A használat minőségéből fakadó szakadék – másodlagos digitális szakadék: a használó és használó közötti különbséget írja le. A telítődés szakaszára jellemző, amikor a hozzáférés és a használat már betöltötte a „rendelkezésére álló teret”.

Tehát míg az alacsonyabb penetrációt felmutató országokban a hozzáférés, és a használó – nem használó közötti különbségek a lényegesek, addig a legfejlettebb országokban már a használók közötti különbségek a mérvadóak. Mindez arra figyelmeztet, hogy a digitális szakadék nem tűnik el a hozzáférés biztosításával, mert a különbségek a használat jellegében mindvégig megmaradnak.

 

Ajánlott irodalom:

 

Falling Through the Net: Defining the Digital Divide (National Telecommunications and Information Administration, http://www.ntia.doc.gov/NTIAHOME/FTTN99/contents.html)

Lengyel György – Lőrincz László – Siklós Viktória – Füleki Dániel (2003): Hidak a digitális szakadék fölött (in: Lengyel György /szerk./ Az információs technológia terjedése, BKÁE, Budapest, 131-151, http://www.bkae.hu/szoc/doc/lengyel/ite2003/ite1_lengyel_lorincz_siklos_fuleki.pdf, ha a link már nem működik, kattints ide)

Pintér Róbert (2002): Konferencia-beszámoló: Digitális szakadék (http://www.mtapti.hu/mszt/ittk/pinter.htm, ha a link már nem működik, kattints ide)

Z. Karvalics László: Gyermekek a digitális szakadék szélén (in: Eszmélet 49, http://eszmelet.tripod.com/49/zkarvalics49.html, ha a link már nem működik, kattints ide)