„Egy ügyintézéssel töltött nap

Cormac most tért vissza Írországba nyolc év külföldi tartózkodás után. A mai napot arra szánta, hogy rendezze adó- és társadalombiztosítási regisztrációját, gépkocsinyilvántartását, vaIamint beadja igénylését a családipótlékra. „Fogalmam sincs, mikorra fogok végezni” – gondolja magában, amikor kilép az esős utcára.

 

Cormac sokat hallott már az on-line ügyintézésről; itt az ideje, hogy megtapasztalja: tényleg olyan jó-e, mint mondják. Első állomása az adóhivatal, ahonnan többféle bizonylatra is szüksége van munkába állásához. Kissé meglepődik, amikor az épületbe belépve mindjárt egy „önkiszolgáló” nyilvános számítógép-terminállal találja szembe magát, de azért megpróbálja használatba venni. Jóllehet minden ügyintézési alapismeret lekérhető a gépről, a kívánt hivatalos igazolás csak nem akar elkészülni. Az on-line „tudakozódás” nyomán végre kiderül, hogy a folyamat lebonyolításához szükség lesz a személyazonosságot igazoló mágneskártyára is. Az információs pultnál található munkatárs elmagyarázza, hogy a rendszer kialakításánál nagy súlyt fektettek a személyes adatok bizalmas kezelésre, de a hozzáféréshez nélkülözhetetlen műanyagkártyát rövid időn belül kiállítják az ügyfélnek. Valóban, alig öt perc múlva már a kezében is van adókártyája, rajta az összes szükséges információ.

 

Itteni teendőivel végezve az ajtóhoz lép, de mivel még mindig szakad az eső, úgy dönt, hogy inkább tanulmányozza a terminálról igénybe vehető szolgáltatási lehetőségeket. Úgy tűnik neki, hogy erről az egyetlen gépről gyakorlatilag minden közérdekű információ elérhető, legyen szó beiskolázásról, gyógykezelésről, munkalehetőségről, helyi szintű továbbképzésről vagy akár a vasúti menetrendről. A következő tíz percben így elintézte gyermekeinek nyilvántartásba vételét a népjóléti minisztériumnál (a családi pótlék folyósítása céljából), bejegyeztette a közlekedési hatóságnál a múlt héten vásárolt autóját, és számos olyan betöltetlen állásról is tájékoztatást kapott, amelyek a későbbiekben munkalehetőségként számításbajöhetnek…”

 

In: Az írországi információs társadalom – Stratégiai terv. Az Ír Információs Társadalmat Irányító Bizottság jelentése. 1998. Szerk. Varga Csaba. Kiadta: ORTT, OMFB és HÉA-SI. Budapest.