06. Kína és az internet (2006-05-10, BME Internet, óravázlat)

 

Nyitó sztorik:

 

  1. A Falun Gong „szekta” és üldöztetései (Pintér)
  2. Tíz év börtön internetes esszéért: „A kínai bíróság tíz év börtönre ítélte azt a középiskolai tanárt, aki az interneten tette közzé a demokráciáról szóló írását, és a világhálón próbált támogatás szerezni az általa szervezett csoportosuláshoz.” (Gyurkity)
  3. elgooG, a kínai „internetes kereső” <--> Yahoo és Google: igen a kínai internet-cenzúrára: „Tizennégy portál, köztük a Yahoo helyi oldala jelentette be, hogy a jövőben is támogatják az ázsiai ország vezetői által korábban kihirdetett internetcenzúrát. A kínai piacra készülő Google pedig szintén lándzsát tört a döntés mellett.” (Berta)
  4. A Skype is engedett a cenzúrának: „A világszerte igen dinamikusan fejlődő Skype tulajdonosa az Ebay elismerte, hogy kínai működéséért cserében engedett az ázsiai ország cenzúrázott tartalmakra vonatkozó elvárásainak.” (Figyelőnet)
  5. Az USA nyomására Kínában további határozott lépéseket ígérnek a szoftverhamisítók ellen. Bezárattak számos warez oldalt, az üzemeltetőiket pedig pénzbírsággal sújtották (Major)

 

A kínai hatóságokat az egyre nagyobb mértékű internet-használathoz kettős viszony fűzi. Egyrészt – a gazdasági versenyképesség megtartása érdekében – szükségesnek tekintik a lakosság IT-készségeinek javítását. Másrészt viszont félnek a világháló nyújtotta szabad információáramlástól. Ezért a kormány mindent megtesz annak érdekében, hogy szabályozások révén ellenőrzése alá vonja az internetet, korlátozva mindenfajta „kényes” tartalmat. Megakadályozza a távoli és a külföldi hírügynökségek szájtjaihoz való hozzáférést is. Arra szólítja fel az internetszolgáltatókat, hogy gyakoroljanak „önuralmat”. Internetes rendőrségi egység felügyeli az online tevékenységeket, többek között a szörfözést a internetkávézókban. A kínai hatóságok emellett olyan webszájtot indítottak, amelyen a hivatalos szervek által illegálisnak vagy „egészségkárosítónak” tekinthető internetes tartalmakról lehet bejelentést tenni. A webhely állítólag a 2005-re százmilliós(!) nagyságrendű – az USA után második legnagyobb méretű – kínai internet-felhasználói csoport érdekeit védi. […] Továbbra is meghatározó jelenség, hogy sorra tartóztatják le a „kiberellenzék” tagjait, és az is előfordult, hogy ilyen tevékenységért, valakit 11 éves börtönbüntetésre ítéljenek.” (ITTK World Progress Report 2004, 52-ik oldal, kiemelés tőlem P.R.)

 

Vitakérdések

 

 

Szereplők:

 

 

Hogyan tovább?

 

 

Ajánlott irodalom:

 

Berta Sándor (2006): Yahoo és Google: igen a kínai internetcenzúrára (SG.hu, 2006. április 13. 10:17, Csütörtök, http://www.sg.hu/cikkek/43937, ha a link már nem működik, kattints ide)

 

Castells, Manuel (2005): A hálózati társadalom kialakulása – Az információ kora, Gazdaság, társadalom és kultúra. I. kötet (a Kínáról szóló rész a 40-44-ik oldalon található, kattints ide az elektronikus változatért)

 

Figyelőnet: A Skype is engedett a cenzúrának (FN.hu, 2006. április 19. http://www.fn.hu/index.php?id=8&cid=131491, ha a link már nem működik, kattints ide)

 

Gyurkity Péter (2006): Kína: tíz év börtön internetes esszéért (SG.hu, 2006. március 18. 20:19, Szombat, http://www.sg.hu/cikkek/43392/kina_tiz_ev_borton_internetes_esszeert, ha a link már nem működik, kattints ide)

 

Information Society World Progress Report 2004: A világ előrehaladása az információs társadalom terén 2004-ben (Készítette a BME-UNESCO Információs Társadalom- és Trendkutató Központjának (ITTK) kutatócsoportja; 2005. http://www.ittk.hu/web/docs/WPR_2004_szoveg_v2.pdf, ha a link már nem működik, kattints ide /715kb/)

 

Kalathil, ShanthiBoas, Taylor C. (2003): "Chapter 2 — Wired for Modernization in China," In: Open Networks, Closed Regimes: The Impact of the Internet on Authoritarian Rule (in: First Monday, Jauary 2003. http://firstmonday.org/issues/issue8_1/kalathil/kalathil_chapter2.html, ha a link már nem működik, kattints ide)

 

Major András (2006): Kína hadat üzent a hamisítóknak (in: Origo, 2006. április 29. http://www.origo.hu/uzletinegyed/hirek/vilaggazdasag/20060424kina.html, ha a link már nem működik, kattints ide)

 

Pintér Róbert (1999): Vallásháború az Interneten - a kínai Falun Gong szekta ellen indított háború kiterjedt az Internetre (in: Infinit Hírlevél 1999. augusztus 05., http://www.ittk.hu/infinit/0805/index.html, ha a link már nem működik, kattints ide)